دستگاه پرکن بطری نقش پر رنگی را در صنعت پیدا کرده است.  در سراسر جهان ، بطری ها یک سوم بازار بسته بندی جهان را تشکیل می دهند. بطری ها معولا برای مایعات مصرفی و صنعتی ترجیح داده شده اند. انتظار می رود با وجود تغییر بیشتر به سمت بسته بندی های انعطاف پذیر ، استفاده از بیش از این آنها رشد کند.

دستگاه های پر کن بطری در وهله اول در نسخه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در دسترس هستند. با این وجود برخی تولیدکنندگان از دستگاه های بسته بندی و پرکن سفارشی برای بهبود کارایی عملکرد خود استفاده میکنند. پیشرفت در بازار دستگاه های پر کن بطری هر روز بیشتر از قبل میشود. زیرا تقاضا برای اینگونه محصولات به شدت رو به رشد است. این تقاضا ذر زمینه ی بسته بندی بطری عمدتا شامل بطری های پت و شیشه ای است.

دستگاه پرکن بطری: بطری های پت (Pet)

یکی از موارد مورد استفاده در دستگاه های پرکن بطری ، بطری های پت (Pet) نام دارند. پلی اتیلن ترفتالات (PET) به رزین پلیمری ترموپلاستیک که از خانواده پلی استر است اطلاق می شود. در نهایت این واکنش ها برای تولید بطری های پلاستیکی استفاده می شود.

دستگاه پرکن بطری

در مقایسه با بطری های دیگر مانند HDPE و PVC ، بطری های پت کاملا کاربردی تر و به صرف تر هستند. این بطری ها با دوام تر ، شفاف ، سبک ، غیر واکنش پذیر ، مقرون به صرفه و از نظر حرارتی پایدار هستند. علاوه بر این ، آنها سازگار با محیط زیست هستند و می توانند بارها و بارها بازیافت شوند. این موضوع باعث شده که هزینه ساخت آنها به طور چشمگیری کاهش یابد.

دستگاه پرکن بطری

موارد استفاده از بطری های پت

در دستگاه های پرکن بطری ، بطری های پت که در درجه اول در بسته بندی آب آشامیدنی و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرند.  همچنین بعنوان محلول بسته بندی سس سالاد ، تمیز کننده های خانگی ، داروها ، شوینده های ظرفشویی و دهانشویه ها مورد توجه هستند.

 به کفته ی منابع موثق ، بازار جهانی بطری پت در سال 2018 به بیش از 17 میلیون تن رسیده است. همچنین پیش بینی می شود تا سال 2024 به حدود 19 میلیون تن برسد.

معضلات احتمالی در نتیجه ی استفاده از دستگاه پرکن بطری

اگرچه نگرانی هایی در مورد بسته بندی پلاستیکی وجود دارد. اما پیشرفت در فناوری چشم انداز مثبتی برای بازار بطری های پت ایجاد کرده است. به عنوان مثال ، تولید کنندگان یک پوشش مبتنی بر پلاسما را معرفی کرده اند که باعث می شود بطری های پت کمترین آسیب را به طبیعت بزنند. جدا از این ، آنها همچنین استفاده از نقره را برای افزایش ماندگاری محصول شروع کرده اند. در آلمان ، تولیدکنندگان در حال اختراع فرآیندهای پوشش داخلی جدید مانند فرش سیف (Fresh safe) هستند که بازیافت بطری را به بطری امکان پذیر می کند.

بنابراین از این بطری ها میتوان بعنوان یکی از پر استفاده ترین ها در کار با دستگاه پرکن بطری نام برد. همچنین باید در نظر داشت که چه نوع بطری ای برای محصول شما مناسب تر است.