پرکن چیست ؟

انواع مختلف این دستگاه را بشناسید !

پرکن چیست؟ چگونه کار می کند؟ ایده اصلی بسته بندی نوشیدنی های گازدار ، شیر و غیره چیست؟

دستگاه پرکن یک تجهیزات ضروری در صنعت تولید برای ارتقا کیفیت و کارایی محصولات در طی فرایند تولید است. از آنها معمولاً برای بسته بندی مواد غذایی یا نوشیدنی استفاده می شوند. اما با استفاده از این مدل ماشین آلات بسته بندی بسیاری از محصولات دیگر نیز گسترش می یابد.

با این حال ، برای محصولات مختلف ، پرکن های مختلف مورد نیاز است. این محصولات به مقدار مشخص در کارتن ، کیسه پلاستیکی یا بطری بسته بندی می شوند.

این پرکن ها بر اساس درجه اتوماسیون و مواد استفاده شده طبقه بندی می شوند. می توان آنها را به عنوان دستگاه های اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک و کاملاً اتوماتیک دسته بندی کرد. همچنین می توانند مواد پرکن مایع ، گاز ، خمیر و پودر باشند.

توجه به این نکته مهم است که وقتی در مورد اصول کار صحبت می کنیم انواع مختلفی از پرکن ها در بازار وجود دارد. بنابراین ما فقط به اصول کار پر کن مایعات ، گازها و چسب ها نگاه خواهیم کرد.

دستگاه پرکن

پرکن گاز

“پرکن های گاز” از یک روش ساده استفاده می کنند. این دستگاه ها از پمپ تقویت کننده برای ایجاد اختلاف فشار لازم برای پر کردن استفاده می کند. این تقویت کننده گاز بسیار شبیه کمپرسور گاز است. نمونه هایی از این مواد دی اکسید کربن ، گاز ذغال سنگ ، گاز طبیعی و غیره هستند.

پرکن مایع

بر اساس اصول کار ، پرکن های مایع به دستگاه های معمولی ، فشار و وکیوم تقسیم می شوند. پرکن های مایع معمولی با توجه به نیروی جاذبه کار می کنند. در این رویه ، مایع به دلیل وزن داخل بطری های خاص پر می شود. با این وجود ، برای حفظ ویسکوزیته و تحمل گاز مایعات ، رعایت الزامات ویژه ضروری است. نمونه های قابل توجه بطری های شیر وغیره هستند.

دستگاه پرکن

وکیوم

پرکن وکیوم نیاز به فشار اتمسفری بیش از فشار بطری ها دارد. مایعاتی مانند شربت ، روغن و … ویسکوزیته بالایی دارند. این مایعات به این نوع پر کردن نیاز دارند که بسیار کارآمد است. همچنین اینکه ساختار بسیار ساده ای را به کار می برد.

فشاری

پرکن های مایع فشاری باید فشار بیشتری نسبت به فشار اتمسفر داشته باشند. این نوع پر کردن بیشتر به “پر کردن فشار هوا برابر” و “پر فشار بالا” تقسیم می شود. در “پر کردن فشار هوا برابر” ، فشار مخزن مایعات برابر فشار بطری می شود و بنابراین مایع با وزن آنها به داخل بطری ها می رود. از طرف دیگر ، پر کردن فشار بالا با اختلاف فشار مخزن مایع و بطری ها کار می کند.

استیک

در پرکردن خمیر ، از روش حجمی برای اندازه گیری و کنترل مقدار پر شدن خمیرها استفاده می شود. این روش بسیار کارآمد و نگهداری آسان در نظر گرفته می شود. مخصوصاً برای محصولات بسیار چسبناک بسیار مفید است.

این دستگاه بر اساس یک سیلندر می تواند حرکت کند. قطر پیستون همراه با طول ضربه میزان پر شدن را تعیین می کند. پر شدن حجمی این ماده پرکننده مایع به دلیل حجم ثابت سیلندر روی پیستون بسیار دقیق در نظر گرفته می شود.